„Dobrovolnictví je obrovská hodnota pramenící z mezilidské solidarity. Je v něm síla změnit svět skrze to, že mění životy druhých lidí k lepšímu. Naše organizace může mít až terapeutický potenciál pro klienty, kteří díky spolupráci s dobrovolníkem mnohdy zjistí, že jsou schopni navazovat i další mezilidské vztahy.“

Práh jižní Morava pomáhá lidem se závažným duševním onemocněním z Jihomoravského kraje překročit pomyslný práh mezi zdravím a nemocí, navrátit se zpátky do života a plnohodnotně fungovat ve všech jeho důležitých oblastech, jako je bydlení, práce, volný čas či mezilidské vztahy. Organizace pracuje s veřejností a snaží se stírat stigma z duševních onemocnění, aby dokázala tyto lidi přijímat a podporovat. Práh jižní Morava je zapojen také v psychiatrické reformě a pod jeho taktovkou vznikla tři centra duševního zdraví, díky kterým mohou mít lidé s duševním onemocněním přístup ke zdravotní péči, aniž by se museli vytrhávat ze svého prostředí. Čtyři stovky zaměstnanců za podpory osmdesáti dobrovolníků pomáhají ročně více než tisícovce klientů z Brna a okolí, Blanska, Břeclavi a Vyškova.

Zjistěte víc na:

Spojte se s námi:

Program na Dnech dobrovolnictví:

15Bře/24
Čtvrtek 25.04.2024 16:30 - 18:45

Přednášky na téma “Duševní zdraví nejen pro dobrovolníky”

Brno, Žabovřesky, Plovdivská 7, Komunitní centrum Žabka, kavárna nevyPRAHnu, Práh jižní Morava z. ú.

Akce “Duševní zdraví nejen pro dobrovolníky” propojuje téma duševního zdraví a dobrovolnictví. Lidé se během krátkých přednášek dozví, jaké to je být dobrovolníkem, komu dobrovolníci pomáhají a jak vypadá podpora jejich duševního zdraví v organizaci Práh jižní Morava.

Mezi přednáškami si pak v krátkých ochutnávkách vyzkouší konkrétní techniky, kterými mohou (nejen dobrovolníci) posílit vlastní psychickou pohodu. Půjde například o techniky body-scan, kotvení pěti smyslů nebo krátká pohybová cvičení. Zváni jsou všichni, kteří se chtějí dozvědět něco o dobrovolnictví a/nebo podpoře duševního zdraví, a to jak “teoreticky”, tak i “prakticky” na vlastní kůži.

Akce se uskuteční 25. dubna v kavárně nevyPRAHnu ve čtvrti Žabovřesky v Brně.

Pro více informací prosím kontaktujte pana Víta Kratochvíla, tel.: 603 352 348 nebo email.: krat.v97@gmail.com

01Dub/23
Saturday 29.04.2023 13:00 - 19:00

Zjisti, co prožívá člověk se schizofrenií

Práh Jižní Morava, stánek v horní části Zelného trhu

Ať už se chcete stát dobrovolníkem v Prahu Jižní Morava, či byste se jen rádi dozvěděli něco o duševních onemocněních, pak se za námi stavte do Björnsova sadu, a to kdykoliv mezi 13:00 a 19:00. Prostřednictvím interaktivního stanu Schizofrenie se Vám pokusíme „na vlastní kůži“ přiblížit, co může člověk s tímto onemocněním prožívat. Tedy i některý z našich klientů, s nímž byste mohli v roli dobrovolníka spolupracovat. Následně se můžete opěčovat ve stanu Pohody, a to například prostřednictvím relaxačního cvičení.


Kontakt: Vít Kratochvíl – 603 192 746; Barbora Chmelová – 604 966 142

17Zář/20
Pátek 16.10.2020 14:00 - 18:00

Zeď bláznovství před Café Práh

Café Práh, Ve Vaňkovce 1, Brno

Kdo z nás z ničeho neblázní? Přijďte za námi před Café Práh a podělte se na Zdi bláznovství, z čeho zrovna teď blázníte vy a také co děláte pro to, abyste se nezbláznili. Naši dobrovolníci pro vás budou mít připraveny příběhy ze života našich klientů, které budou o tom, jak u nich propuklo duševní onemocnění a co jim pomohlo nalézt cestu k zotavení. V kvízu Mýty a fakta o duševním onemocnění si budete moct otestovat své vlastní znalosti a přehled. Jaké to je potýkat se s duševním onemocněním si budete moci vyzkoušet na vlastní kůži, nejen v simulaci deprese. Vaše otázky o duševním zdraví vám rády zodpoví naše psycholožky a dobrovolníci.

Zapojit se můžete také do potravinové sbírky. Doneste nám trvanlivé potraviny (piškoty, konzervy, čaj, káva, sladkosti) či drogérii a my je dáme těm, kteří je nejvíce potřebují. Můžete si také vybrat dobrý skutek přímo na místě. Dobro můžete vykonat například koupí kávy v Café Práh, výrobku z chráněné dílny nebo zapojit do díla vlastní ruce, nohy či hlavu.

Místo si můžete rezervovat v tomto odkazu: https://dny-dobrovolnictvi.reservio.com

17Zář/20
Čtvrtek 15.10.2020 14:00 - 18:00

Zeď bláznovství před Café Práh

Café Práh, Ve Vaňkovce 1, Brno

Kdo z nás z ničeho neblázní? Přijďte za námi před Café Práh a podělte se na Zdi bláznovství, z čeho zrovna teď blázníte vy a také co děláte pro to, abyste se nezbláznili. Naši dobrovolníci pro vás budou mít připraveny příběhy ze života našich klientů, které budou o tom, jak u nich propuklo duševní onemocnění a co jim pomohlo nalézt cestu k zotavení. V kvízu Mýty a fakta o duševním onemocnění si budete moct otestovat své vlastní znalosti a přehled. Jaké to je potýkat se s duševním onemocněním si vyzkoušíte i na vlastní kůži, nejen v simulaci deprese. Vaše otázky o duševním zdraví vám rády zodpoví naše psycholožky a dobrovolníci.

Zapojit se můžete také do potravinové sbírky. Doneste nám trvanlivé potraviny (piškoty, konzervy, čaj, káva, sladkosti) či drogérii a my je dáme těm, kteří je nejvíce potřebují. Můžete si také vybrat dobrý skutek přímo na místě: dobro vykonáte například koupí kávy v Café Práh, výrobku z chráněné dílny nebo můžete zapojit do díla vlastní ruce, nohy či hlavu.

Místo si můžete rezervovat v tomto odkazu: https://dny-dobrovolnictvi.reservio.com